Hayatı

Fatih Sultan Mehmet Kaç Dil Biliyordu?

Fatih Sultan Mehmet’in kaç dil bildiği veya hangi dilleri bildiği daima merak edilen konulardan biri olmuştur. Fakat günümüzde ne yazık ki bu konu hakkında bir hayli bilgi kirliliği mevcuttur. Zira elimizdeki kaynaklarla Fatih’in kaç dil bildiği hakkında kesin bir sonuca varmak ne yazık ki mümkün değildir. Ancak biliyor olabileceği diller hakkında bir şeyler söylemek mümkün.

Bu konuya bir açıklık getirebilmemiz için taramamız gereken üç önemli kaynak var. Bunlar Halil İnalcık, İsmail Hakkı Uzunçarşılı ve Franz Babinger‘dir. Halil İnalcık’ın Kuruluş Dönemi Osmanlı Sultanları kitabında yazılanlara göre Fatih Sultan Mehmet, Türkçe’nin yanı sıra Yunanca ve Slavca biliyordu. Ayrıca Farsça ve Arapça dillerine de vâkıftı. Franz Babinger, Fatih Sultan Mehmet ve Zamanı kitabında tıpkı Halil İnalcık’ın bahsettiği gibi Fatih’in, Yunanca ve Slavca bildiğinden bahseder. İsmail Hakkı Uzunçarşılı ise Osmanlı Tarihi isimli kitabında Bizanslı tarihçi Kritovulos’u kaynak göstererek Fatih’in Arapça ve Farsçadan başka, İbranice, Keldanice, Yunanca, Slavca ve Lâtince bildiğini söylüyor ve hemen sonra bunun biraz abartılmış olabileceğini belirtiyor.

Tüm bu bilgiler ışığında Fatih’in biliyor olabileceği diller Yunanca, Slavca, Arapça, Farsça, Keldanice, İbranice ve Latince‘dir. Buna göre eğer ana dili Türkçe’yi de dahil edersek Fatih Sultan Mehmet tahminen 8 dil biliyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu