Hayatı

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Osmanlı Devleti’nin yedinci padişahıdır. Babası Sultan II. Murat olup annesi Hüma Hatun olarak bilinmektedir. Ağustos 1444 – Eylül 1446 ve 3 Şubat 1451 – 3 Mayıs 1481 tarihleri arasında toplamda yaklaşık 32 sene hüküm sürmüştür. Asıl adı II. Mehmet olmakla birlikte İstanbul’u fethettikten sonra Fatih Sultan Mehmet olarak anılmaya başlamıştır. Ayrıca Fethin Babası (Ebu’l Feth), Çağ Açan Hükümdar, Roma İmparatoru (Kayser-i Rûm) ve Büyük Türk (Grand Turko) unvanlarına sahiptir.

30 Mart 1432 tarihinde Edirne’de doğdu. Hayatının ilk yıllarının Edirne Sarayı’nda geçtiği bilinmektedir. 1443 yılında Saruhan sancakbeyi olarak görevlendirildi. Aynı yılın sonlarında Amasya sancakbeyi olan abisi Alâeddin Ali Çelebi‘nin beklenmedik vefatı üzerine tahtın tek varisi oldu. 1444 yılının Ağustos ayında babası Sultan II. Murat’ın tahtı kendisine bırakmasıyla henüz 12 yaşındayken tahta çıktı.

II. Mehmet’in henüz yeterli tecrübeye sahip değilken tahta çıkması içeride ve dışarıda bir çok problemi beraberinde getirdi. Dışarıda; tahta henüz çocuk yaşta bir padişahın geçmesini fırsat bilen Balkan devletleri, Türkleri Rumeli’den çıkarmak için hazırlıklara başlamıştı.

Dönemin sadrazamı Çandarlı Halil Paşa, duruma hakim olamayan tecrübesiz padişahın yerine tekrardan II. Murat’ın geçmesini istiyordu. Sadrazam ile rekabet halinde olan Şehâbettin Şahin, Nişancı İbrahim ve Zağanos paşalar ise II. Mehmet etrafında birleşerek iktidarı Çandarlı Halil Paşa’nın elinden almaya çalışıyorlardı.

Güncellenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu